Meksikietiškų tortilijų istorija

Vaikščiodami po bakalėjos skyrių parduotuvėje galite rasti platų tortilijų paplotėlių asortimentą, kurių sudedamosios dalys netgi skiriasi! Kaip tortilija, kilusi iš Meksikos, tapo vienu populiariausių duonos gaminių svetur?

Senovės meksikietiškos tortilijos

Tortilijos istoriją galima atsekti dar prieš tūkstančius metų. Antropologai aptiko liekanų, kurios rodo, kad Siera Madrės kalnų žmonės sukūrė kukurūzinius blynus, papildydami jų jau gerai išvystytą virtuvę. Pasak majų legendos, tortilijas kūrė valstiečiai, kurie bandė numalšinti savo karaliaus alkį.

1500-ųjų pradžioje ispanų konkistadorai atrado, kad Meksikos actekai gamina plokščią kukurūzų duoną, kuri buvo svarbi jų mitybai. Į duoną buvo pridėta krakmolo, baltymų ir jie buvo pagrindinis energijos šaltinis. Ispanai šias duoneles pavadino tortilijomis (mažu pyragu). Actekai paėmė žalius kukurūzus, juos išdžiovino ir sumalė į kukurūzų miltus, galiausiai paversdami juos kukurūzų tešla. Tada jie paimdavo nedidelį tešlos rutuliuką ir spausdavo jį iki maždaug 15-20 cm skersmens ir padėdavo ant grotelių, kad iš abiejų pusių greitai iškeptų. Kitus keturis šimtmečius ispanai ir actekai ir toliau laikėsi šio tortilijų gaminimo rankomis metodo.

Tortilijos Amerikoje

Siekiant patenkinti augančią tortilijų paklausą Jungtinėse Valstijose, tradicinis procesas buvo mechanizuotas XX amžiaus viduryje. 1940-aisiais buvo padaryta didelė pažanga gaminant tortilijas, nedidelio masto dujinius variklius ir elektros variklius varomas šlapias grūdų malimo mašinas, skirtas tešlai gaminti. Vis dėlto ji buvo rankomis spaudžiama į tortilijų formą ir dydį. Iki septintojo dešimtmečio nedideli tortilijų aparatai paplotėlį galėjo pagaminti per dvi sekundes.

Dabar dėl didelio tortilijų vartojimo Amerikoje jie iš etninio maisto tapo vienu pagrindinių amerikiečių vartojamu produktu. Tortilijų paplotėliai buvo suformuoti į daugybę alternatyvių maisto produktų, tokių kaip tortilijų traškučiai. Tortilijos traškučiai yra antroje vietoje populiariausių amerikiečių užkandžių sąraše po bulvių traškučių. Vietiniai meksikiečiai tortilijas dažniausiai naudoja kaip valgymo įrankį, tačiau Senuosiuose Vakaruose kaubojai pamatė tortilijos universalumą ir pradėjo valgyti prie laužo. 

Tortilijų nauda sveikatai

Tortilla Industry Association (TIA) yra Amerikos įmonė, įsikūrusi Arlingtone, VA. Jie apskaičiavo, kad amerikiečiai per metus suvalgo apie 85 milijardus tortilijų. TIA teigia, kad amerikiečiai valgo tiek daug tortilijų, nes tai nuostabi sveika alternatyva duonai. Tortilijos yra natūraliai be glitimo, mažai kaloringas ir mažai natrio turintis maistas, kuris lengvai pakeičia daugelį kitų daug angliavandenių turinčių maisto produktų. Žmonės gali jais pakeisti makaronus lazanijoje, picos pagrindą! Dėl tortilijų universalumo ir naudos sveikatai jos tapo itin populiarios tiek Meksikoje, tiek Amerikoje, tiek Europoje, o kartu ir Lietuvoje.