Ventiliatorius- elementarus tačiau unikalus prietaisas

ventiliatoriai

Kiekvienam tikriausiai yra pažįstamas buitinis prietaisas – ventiliatorius. Daugelis juos naudoja karštomis vasaros dienomis, bet ne dėl to kad jis šaldo orą, jis priverčia orą judėti. Tačiau ventiliatoriai  gali būti naudojami ne tik patalpų orui gaivinti, bet ir vėdinti, jie padeda orui ortakiuose sukilti. Ventiliatoriai turi didelę įtaką vėdinimo sistemoje. Tačiau, pagalvokime, kas aušina variklius, kas padeda katilinėje degimo produktams šalinti? Taip, ventiliatorius yra labai plačiai naudojamas.

Ventiliatorių įvairovė, kaip ir jo vykdomų funkcijų, yra labai didelė. Egzistuoja nuo mažiausių, naudojamų kasdienei buičiai,  nepageidaujamiems kvapams ar drėgmei pašalinti iki didelių pramoninių orpūčių, naudojamų didesniems tikslams. Skirtingoms oro būklėms prisitaikyti yra gaminami ventiliatoriai iš įvairių medžiagų: plieno, nerūdijančio plieno, aliuminio, plastiko ir titano. Ventiliatoriai atskiriami pagal sukuriamo slėgio dydį, jis vyrauja nuo 1kPa iki 12kPa.Na o pagal veikimo principus, atskiriami ašiniai, išcentriniai ir ištraukimo ventiliatoriai.

Norint išlaikyti gaivų orą patalpose, reikia priversti jį pastoviai judėti.

Ašiniai ventiliatoriai dažniausiai būna našesni, užima mažiau vietos, tačiau sukelia daugiau triukšmo. Norint  sumažinti triukšmą, kuriami ventiliatoriai iš specialaus plastiko, kuris taip pat padeda ir išlaikyti aukštesnę temperatūrą.  Jie naudojami švaresniam orui pūsti ir montuojami nedidelėse sistemose. Ašiniai ventiliatoriai taip pat tinka dūmų nukreipimui link ištraukimo angos, arba karštoms dujoms transportuoti. Daugumą šios rūšies ventiliatorių palaiko iki 0,4 kPa slėgį.

Pagal montavimo vietą oro ventiliatorius galima skirstyti į stoginius ir kanalinius. Kanaliniai dažniausiai yra montuojami gyvenamuosiuose arba viešuosiuose pastatuose, užima nedaug vietos, o tvirtinami yra ortakyje arba virš pakabinamų lubų.  Stoginiai ventiliatoriai naudojami dūmams šalinti, bendrajai oro apykaitai. Tačiau, ši ventiliatorių rūšis kelia daugiau triukšmo ir vibracijos.

Renkantis ventiliatorių svarbu atsižvelgti į sukuriamą slėgi, oro našumą bei keliamą triukšmą. Kokybiškam ventiliatoriaus darbui taip pat reikia tinkamo oro tankio, temperatūros, erdvės itt.