Briliantai

briliantas

Visi mineralai, o dar kitaip — akmenys skirstomi į dvi grupes: brangakmenius ir pusbrangius akmenis. Be abejo, deimantai yra brangakmeniai, o be deimantų brangakmenio vardu dar puikuojasi mėlynieji safyrai, raudonieji rubinai ir žalieji smaragdai. Na, o visi likę akmenys vadinami pusbrangiais.

Tarp brilianto ir deimanto galime dėti lygybės ženklą, nes visi briliantai yra deimantai. Tačiau ne kiekvienas deimantas gali tapti briliantu, nes tik pačios aukščiausios kokybės deimantai gali būti nušlifuojami taip, kad taptų briliantais. Jei liūtas yra vadinamas žvėrių karaliumi, tai deimantą analogiškai galime pavadinti visų akmenų, mineralų karaliumi. Deimantas yra grynuolis — jis sudarytas iš vieno vienintelio cheminio elemento — iš grynosios anglies.

Brilianto išskirtinumas

Briliantas tai yra apdirbtas deimantas ir jis privalo turėti 57-58 briaunas. Visi kiti deimantai su skirtingu briaunų kiekiu ir kitokia forma jau nebegali tapti briliantais. Deimantas puikiai atspindi šviesą ir ši jo savybė puikiausiai atsiskleidžia, kai deimantas yra apdirbamas iki apvalios formos ir turi 57-58 briaunas.

Brilianto kokybė

Kuo kokybiškesnis briliantas, tuo jis vertingesnis, o jo kaina — didesnė. Brilianto kokybė nustatoma pagal keturis „C“ kriterijus: cut, clarity, colour, carat. Plačiau apie kiekvieną iš jų:

CUT — išpjovimas. Deimantui apdirbimo metu suteikiama taisyklinga geometrinė forma: kvadratinė, ovali, stačiakampė, kriaušės forma, apskrita ar kt. Apvalūs briliantai yra dvigubai brangesni nei kitų formų.

CLARITY — skaidrumas. Šis kriterijus įvertinamas apžiūrint dešimčia kartų didinančia lupa. Skaidrumo žymėjimas:
LC — visiškai skaidrus, vertingiausias briliantas;
VVS — briliantas turintis intarpų ir įskilimų įžiūrimų tik su lupa;
P — briliantas turintis intarpų ir įskilimų įžiūrimų plika akimi.

COLOUR — spalva. Chemiškai absoliučiai gryni deimantai yra neturi jokio atspalvio ir yra skaidrūs, tai tikra retenybė ir prabanga. Briliantų spalvos žymimos raidėmis nuo D iki Z. D raide žymimi nepriekaištingai balti briliantai. Dėl įvairių priemaišų chemiškai negryni deimantai gali būti įvairių atspalvių: balkšvi, pilkšvi, rusvi, melsvi, gelsvi, taip pat ir ryškiai geltoni, rečiau raudoni, mėlyni, purpuriniai, juodi ir net matiniai.

CARAT — svoris. Deimantų svorio matavimo vienetas — karatas, kurio vienetas lygus 0,2 gramo svoriui.