Grąžtai — ką verta apie juos žinoti?

graztai

Daugeliui iš mūsų teko susidurti su tokia situacija, kuomet buityje prireikia vienokio ar kitokio įrankio. Renkant baldus, statant lentynas ar kabinant paveikslus prireikia išgręžti skylę, įsukti varžtą ar sutvirtinti lentyną. Tam geriausiai pasitarnauja grąžtas. Grąžtas — plačiai naudojamas įrankis skylėms, lizdams, angoms gręžti. Gręžimo būdu medienoje padaromos kiaurymės apvaliesiems dygiams, kaiščiams, varžtams, medsraigčiams. Grąžtai gali būti gaminami iš anglinio, įrankinio, greitapjūvio plieno. Iš greitapjūvio plieno pagaminti grąžtai yra patvaresni, kokybiškesni ir ilgiau tarnauja.

Grąžtų klasifikacija.

Grąžtai, kaip ir daugelis kitų pramonėje bei gamyboje naudojamų įrankių yra skirstomas į keletą grupių. Grąžtai gali būti klasifikuojami pagal rūšis ir pagal paskirtį. Pagal apdirbamos medžiagos tipą grąžtai skirstomi į grąžtus, skirtus: metalui, medžiui, betonui, stiklui, akmeniui, keramikai ir universalius. Atsižvelgiant į grąžto formą, jie gali būti grupuojami į: spiralinius, sraigtinius, cilindro formos, kūginius, trikampius, keturkampius, šešiakampius ir SDS-grąžtus. Pagal darbinės dalies konstrukcijas grąžtas gali būti spiralinis, plunksninis, žiedinis, centravimo, giliojo gręžimo, su tiesiais grioveliais.

Medienos grąžtai.

Norint tinkamai apdirbti medį reikalingi tinkami ir kokybiški įrankiai. Nors išgręžti skyles medyje galima ir su metalui skirtu grąžtu, nuolatiniam, kruopščiam darbui derėtų naudoti specialius grąžtus, skirtus medžiui. Mediniams paviršiams dažniausiai naudojami spiraliniai, plunksniniai ir cilindriniai grąžtai. Spiralinius grąžtus lengva naudoti dėl jų universalumo. Juos lengva išimti, pritaikyti prie darbinės zonos. Cilindriniai grąžtai naudojami gręžti didelio skersmens skyles. Plunksninių grąžtų privalumas —  estetiškumas. Naudojant šio tipo grąžtus skylė atrodo lygiai, kokybiškai be defektų ar įtrūkimų. Plunksninis grąžtas naudojamas jau esamų skylių, angų apdirbimui.

Gręžimo darbai.

Gręžimas yra atsakingas darbas, nes vos vienas kitas nukrypimas ir visos pastangos gali nueiti perniek. Todėl, svarbu susikoncentruoti ir viską atlikti teisingai. Keletas praktinių patarimų atliekant gręžimo darbus:

  • Gręžimo darbams naudoti tinkamą grąžtą;
  • Gręžti tiksliai pažymėjus detalę iš abiejų pusių;
  • Po gręžiama detale padėti tvirtą atramą;
  • Neperkaitinti grąžto;
  • Grąžtą nuolatos pagaląsti.